Żurawina i jej właściwości lecznicze

  Żurawina to roślina z rodzaju borówek. Wyróżniamy jej dwa gatunki: wieloowocowa oraz błotna. Oba z gatunków dostarczają jadalnych owoców. Wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, medycznym i mają szerokie spektrum zastosowania. 

 

 

  Żurawina jest źródłem błonnika pokarmowego. Bogata w witaminy: B1, B2, B6, C, E, karoten, oraz sole mineralne: sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu i żelaza. Znajdziemy w niej także flawonoidy, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Najwięcej składników odżywczych mają świeże owoce żurawiny. Suszone owoce zachowują swoje właściwości przez kilka lat.

 

 

Zastosowanie żurawiny:

 

-Zakażenia i infekcje dróg moczowych

Najczęstszą przyczyna zakażeń dróg moczowych są bakterie E.coli. Żurawina ma właściwości zmniejszania przyczepności tych bakterii do ścianek dróg moczowych i tym samym wypłukiwania ich. Ponadto zawiera dużo witaminy C i zakwasza środowisko. Jest polecana nie tylko podczas zapalenia, ale również w celu zapobiegania dalszym infekcją.

 

-Chroni przed wrzodami

Żurawina hamuje osadzenie się bakterii Helicobacter pylori odpowiedzialnych za powstawanie wrzodów w śluzówce żołądka.

 

-Choroby dziąseł

Żurawina ogranicza rozwój bakterii chorobotwórczych w jamie ustnej. Tworzy na zębach powłokę zapobiegającą powstawianiu osadów nazębnych i bakterii.

 

-Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca

Działanie takie występuję ze względu na dużą zawartość flawonoidów w owocach żurawiny. Rozszerza naczynia krwionośne. Hamuje utlenianie cholesterolu i zapychanie naczyń. Chroni przed ryzykiem powstawania zakrzepów oraz miażdżycy.

 

-Odchudzanie

Żurawina ma zdolność pobudzania przemiany materii oraz usuwania toksyn z naszego organizmu.

 

-Kamienie nerkowe

Żurawina chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych. Zawiera w sobie kwas chinowy który zakwasza środowisko i jest wydalany w postaci niezmienionej z organizmu. Dzięki temu zapobiega łączeniu jonów wapnia i fosforu i powstawaniu kamieni.

 

-Działa antyoksydacyjnie, zapobiega procesom starzenia

Ze względu na dużą zawartość flawonoidów jest silnym przeciwutleniaczem i chroni komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym. Pobudza syntezę kolagenu oraz elastyny

 

-Chroni mózg

Żurawina ma zdolność hamowania rozwoju niektórych chorób neurologicznych m.in Parkinsona czy Alzheimera. Wszystko to za sprawą silnych przeciwutleniaczy w które jest bogata. Ponadto chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniami.

 

-Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo

Hamują rozwój baterii i chronią przed zakażeniami grzybiczymi.

 

-Właściwościowi antynowotworowe

Zawarte w żurawinie silne przeciwutleniacze wykazują działanie hamujące podział komórek nowotworowych.

 

  Kiedy zachować ostrożność podczas stosowania żurawiny

  Zawarte w żurawinie szczawiany powodują, że nie może ona być stosowana u osób ze stwierdzona kamicą nerkową. Ponadto szczawiany hamują wchłanianie wapnia z jelit więc przy osteoporozie również nie należ stosować żurawiny. Ostrożność muszą zachować także osoby zażywające leki rozrzedzające krew i przeciwzakrzepowe. Żurawina bowiem utrudnia usuwanie z organizmu leków na bazie warfaryny, co wzmaga jej działanie i może prowadzić do krwotoków. 

 

 

 

 

 

11 thoughts on “Żurawina i jej właściwości lecznicze”

  1. Nawet nie wiedziałam, że żurawina ma tyle właściwości 😉 Niestety nie jem jej zbyt często, ale może czas wprowadzić ją do swojej diety

  2. Nie wiedziałam, że żurawina zmniejsza szansę na zakażenie H. pylori. Natomiast część o kamieniach nerkowych prowadzi do wniosku tego, co zwykle, czyli – ważny jest umiar. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *