Leki i schorzenia | Zaparcia

Senes doraźna pomoc przy zaparciach

02/02/2018

  Senes to surowiec leczniczy, który jest połączeniem kilku gatunków liści z krzewów Senna Milli. Bogate są w senozydy oraz glikozydy, które wykazują działanie przeczyszczające.  Najczęściej podawane w postaci naparów z liści lub sproszkowanych liści. 

 

  Do celów leczniczych wykorzystywane są przede wszystkim liście i owoce senesu. Głównym składnikiem odpowiedzialnym za efekt przeczyszczający są senozydy. Senozydy przyczyniają się do wzrostu ruchów perystaltycznych jelit. Drażnią mięśnie okrężnicy wywołując ich skurcze. Działanie przeczyszczające uzyskujemy po około 4-5 godzinach od podania.

   Senes jest jednak dość drażniącym środkiem i należy zachować ostrożność podczas jego przyjmowania.

 

  Przeciwwskazania do przyjmowania:

-kobiety w ciąży
-mamy karmiące piersią
-dzieci
-zapalenie pęcherza moczowego i nerek
-przerost prostaty
-zespół jelita drażliwego
-zapalenia jelit
-zaburzenia rytmu serca
-żylaki odbytu
-przewlekłe zaparcia

 

  Senesu nie możemy przyjmować długotrwale lub stale. Powoduje bowiem podrażnienie jelit i wzmaga perystaltykę. Długotrwałe stosowanie rozleniwia nasze jelita do samodzielnej pracy. W ten sposób powodujemy błędne koło, a nasze problemy z zaparciami pogłębiają się. Zbyt częste stosowanie może także przyczynić się do biegunek, wypłukiwania soli mineralnych, witamin, a nawet odwodnienia. Senes może wypłukiwać potas z organizmu i powodować skurcze, a nawet zaburzenia rytmu serca. Długotrwałe stosowanie może doprowadzić również do krwiomoczu.

 

  W przypadku senesu najważniejszy jest umiar. Stosować można go tylko doraźnie.

 

  1. Mi to się senes kojarzy tylko z niezłą przygodą 🙂 kiedyś, dawno, zaparzyłam go sobie zamiast zwykłej herbaty. smakował jakoś dziwnie wprawdzie, ale się nie zorientowałam. chyba się domyślasz, jakie miałam przeboje? Lubię mocną herbatę 😀 wrzuciłam 2 saszetki

    1. Hahaha, uśmiałam się 😀 od tamtej pory pewno już jesteś ostrożna przy wyborze herbaty 🙂

  2. Moja Babcia miała zielarskie ciągoty, trochę nas dręczyła w dzieciństwie wiedzą na ten temat… Na dobre nam to wyszło 🙂 My nie zaparzymy senesu jako „herbatki” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *