Dzieci | Farmaceutyki | Katar | Mama i Dziecko

Kiedy dziecko ma katar

06/10/2017

Sezon jesienny uważam za otwarty. Patrząc po ilości pacjentów widzę, że będzie to pracowity okres. Wiadomo, że zdecydowanie lepiej znoszą go dorośli. A co z dziećmi? Jak radzić sobie kiedy nieżyt nosa zaatakuje naszego szkraba? 

  Najczęstsza przyczyną kataru, jest zakażenie wirusowe. Przenosi się on droga kropelkową, więc bardzo łatwo o zarażenie. Wirusowy nieżyt nosa zwykle ustępuje sam po około 7 do 10 dni od zarażenia. Wydzielina ma zwykle barwę żółto-zielonej i zielonej. 

  Podczas trwania choroby wydzielina z nosa zmienia konsystencje na bardziej gęstą oraz ropną. Następuje to na skutek złuszczania nabłonka w nosie. Tzw katar ropny jest dla nas sygnałem o wystąpieniu zakażenia bakteryjnego. W tym wypadku katarowi towarzyszyć może temperatura, odkrztuszanie wydzieliny. Skłania nas to do wizyty u lekarza. 

  Dorosły ma wiele możliwości walki z początkami kataru i przeziębienia. U dzieci, wygląda to jednak zdecydowanie gorzej. 

 Najmniej możliwości mamy kiedy choruje nasz niemowlak. Im dziecko jest mniejsze tym mniej mamy produktów do walki. 

 Możemy oczyszczać nosek przy pomocy soli fizjologicznej czy gotowego roztworu wody morskiej. Ponadto bardzo pomocna staje się tutaj inhalacja dziecka, przy użyciu inhalatora. Obecnie mamy na rynku duży wybór i jesteśmy w stanie dobrać urządzenie, najlepiej spełniające nasze wymogi.

 

 

Należy również, odciągać wydzielinę z noska, aby nie spływała dziecku do gardła. Do odciąganie możemy wybrać urządzenia, w których sami ustami zasysamy wydzielinę typu NoseFrida. Ma ona wymienne filtry, które możemy później wymieniać i dokupić nowe w aptece.

 

Możemy skorzystać z tradycyjnej i znanej od dawna gruszki.

Mamy możliwość wyboru zestawu, który umożliwia podłączenie aspiratora do odkurzacza. Często przy aspiratorach w których, rodzice sami zasysają wydzielinę, mimo obecności filtra ochronnego, zarazki dostają się do dróg oddechowych dorosłych i wywołują przeziębienie. Dlatego możemy skorzystać z wersji podłączanej do odkurzacza:

 

Skorzystać możemy także, z elektrycznego zestaw do odciągania nosa od firmy Novama. 

 

Nosek nawilżać należy wodą morską. Dzięki temu  łatwiej będzie odciągnąć nadmiar wydzieliny.

Przy katarze wodnistym można wspomóc się, także kropelkami obkurczającymi śluzówkę noska. Najbardziej pomocne stają się one zwykle w nocy. Ułatwiają naszym maluchom oddychanie i gwarantują spokojniejszy sen.

  Już od 3-go miesiąca życia możemy wybrać kropelki obkurczające. Zawierają one w składzie zwykle ksylometazolinę lub oksymetazoline, która zmniejsza obrzęk i odblokowuje nosek. 

  Dla małych dzieciaków możemy, także wybrać  plasterki na bazie naturalnych olejków eterycznych, odblokowujących nos i ułatwiających oddychanie.

  Lepszą sytuację mamy, gdy dziecko skończy dwa latka. Wtedy mamy znacznie większy wybór w doborze kropelek do nosa i możliwości leczenia. Możemy wybierać wśród rożnych kropli i aerozoli.

Każda mama zna złoty sposób na przeziębienie u swojego malucha. Ja życzę każdemu maluchowi dużo zdrówka na nadchodzący okres jesienno-zimowy 🙂 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *